9 tipov ako ušetriť pri nákupe vianočných darčekov

Toto je 9 tipov ako ušetriť pri nákupe vianočných darčekov. Poradíme vám, ako vianočné nákupy hravo zvládnuť a byť v pokoji a pohode. Poďte sa na to pozrieť.

 

  1. ZOZNAM VIANOČNÝCH DARČEKOV – spíšte si ho

V kľude si sadnite, urobte si čaj alebo kávu a rozmyslite si, pre koho darček kupujete. Je dobré si vopred pripraviť zoznam osôb, ktorým chcete na Vianoce urobiť radosť. Rodina je základ, ale v zozname sa môžu objaviť priatelia, kamarátky, kolegovia alebo napríklad aj susedia. Najčastejšie potom dávame darčeky deťom, a keď to nie sú vlastné, tak máme netere a synovcov či deti kamarátov. Keď si napíšete prehľadný zoznam tých, ktorých chcete na Vianoce obdarovať, nestane sa vám, že na niekoho zabudnete. Zároveň už pri písaní takého zoznamu premýšľate a vymýšľate, čo im vlastne chcete dať.

 

Čo robiť, keď vás nemôže nič napadnúť? Asi najťažšie je vymyslieť, čo budete vlastne kupovať. Je jasné, že pre svokru nebudete zháňať spodnú bielizeň a kolegovi nedáte šteniatko (alebo naopak?). Pri rozmýšľaní dbajte na vek obdarovaného a na vzájomný vzťah. Vychádzame spolu dobre, alebo náš vzájomný vzťah škrípe? Je to úplne cudzí človek a mám obavy, aby som ho neurazil?

 

Ak si ani tak neviete rady, nie je hanba sa jednoducho opýtať a poradiť sa napríklad s rodinou, alebo s priateľmi, čo by si dotyčný na Vianoce prial. Vyžiadať si môžete aj zoznam vecí, ktoré dotyčný chce. Niečo ako zoznam darčekov na svadbe, alebo taký menší list Ježiškovi. Zvlášť v rodinách nie je zlé si povedať, čo vlastne chceme. Vyhnete sa tak hromade zbytočných a nepotrebných darčekov a ušetríte.

 

„Vianoce nie sú o tom, ako ich stráviš, ale o tom, s kým ich stráviš.“ - grécke príslovie

 

  1. ROZPOČET - naplánujte si vopred, koľko chcete minúť

Zostavte si vopred na vaše vianočné nákupy rozpočet. Najprv zvážte celkovú čiastku, ktorú ste schopní a ochotní za vianočné darčeky minúť a potom si môžete rozpísať čiastky k jednotlivým osobám vo vašom zozname. Neberte nič z toho osobne – keď na babičku zostane menej ako na deda, vôbec nič to nevypovedá o tom, akú jej urobíte radosť darčekom, ktorý možno nie je taký drahý.

 

Rozmyslite si všetky nákladné darčeky, nekupujte zbytočne drahé a nepotrebné veci. S dobrým zoznamom to pôjde ľahšie a z nákupu darčekov sa môže stať radosť. Všetky darčeky postupne nakupujte a doma si ich včas kompletujte. Do rozpočtu si zapisujte svoju útratu.

Dárky pro ženy SK Vánoce muži SK

Keď nie je dosť peňazí, môžete vianočné nákupy spojiť s domácim upratovaním. Ako to spolu súvisí?

Z vlastnej skúsenosti vieme, že doma máme všetci veľa vecí, ktoré nepotrebujeme. Zbavovať sa nepotrebných vecí je veľmi oslobodzujúce a navyše sa tým dá aj celkom dobre zarobiť. Na predaj nepotrebného oblečenia a ďalšie vybavenie môžete využiť najrôznejšie bazáre na internete či mobilné aplikácie. Skvele poslúži aj Facebook. Stačí len danú vec odfotiť a popísať. Pre vás nepotrebné veci môžu poslúžiť niekomu inému a peniaze z predaja potom môžete použiť na vaše vianočné nákupy a doma ešte ušetríte miesto.

 

A nech vás ani nenapadne na darčeky si požičiavať. Aj lacnejší darček, alebo ten, ktorý je zadarmo venovaný s láskou, poteší.

 

„Dokonalosť darčeka spočíva v jeho vhodnosti, nie v jeho hodnote.“ - Charles Dudley Warner, americký spisovateľ.

 

 

  1. NAKUPUJTE NA INTERNETE - najlepšie od overených eshopov

Nakúpte svoje darčeky v pohodlí domova v pokoji a včas vo svojich obľúbených overených eshopoch. Má to svoje výhody. Nemusíte nikam chodiť, tovar príde až domov, a to najneskôr za dva dni - pokiaľ objednáte v dostatočnom predstihu pred Vianocami. Môžete vyberať z nepreberného množstva, a hlavne v kľude. Zároveň vás takýto tovar vyjde oveľa lacnejšie ako v kamenných obchodoch.

 

Vyhnete sa tiež šialeným frontom a stresu pri nakupovaní v obchodných centrách. Predvianočný čas si môžete spríjemniť napríklad návštevou, alebo voňavým punčom na námestí s priateľmi, alebo s kamarátkou. Len tak nasávať vianočnú atmosféru s dobrým pocitom, že máte všetko doma nakúpené.


Nekupujte každý darček inde, ušetríte tak na doprave. Starostlivo zvážte, kde budete darček kupovať. Môže sa stať, že budete chcieť danú vec reklamovať alebo treba vymeniť veľkosť, a preto je potrebné voliť len spoľahlivých predajcov s dobrým zákazníckym servisom. Zvlášť veľký pozor dávajte pri nákupe zážitkových certifikátov, ktoré platíme vopred. Aby daná reštaurácia, alebo masážny salón, alebo zážitková agentúra existovala ešte treba za rok, kedy si bude chcieť obdarovaný zážitok vybrať. Všímajte si certifikát Overené zákazníkmi, aké má eshop hodnotenie.

   

Vianoce sú čas, kedy sa vám cnie po domove, dokonca aj keď ste doma.“ - Carole Nelson Douglas, americká spisovateľka

 

 

  1. VYROBTE SI DARČEKY ZADARMO – skúste to sami

 

Vedzte, že mnoho vecí je zadarmo: bozk, úsmev alebo pohladenie. Je jasné, že to asi nebude vianočný darček z vášho zoznamu, ale ak ste trochu zručnejší, môžete nejaké darčeky aj vyrobiť.

 

Fantázii sa medze nekladú. Napíšte osobný list, namaľujte obraz, zložte báseň alebo namiešajte bylinkový likér, vyrobte poukážku na vlastnú masáž alebo upražte mandle v cukre. Môžete niečo upiecť, vyrobiť náušnice, korálky, rámčeky na fotky, alebo niečo ušiť či upliesť. Čokoľvek vás bude baviť - využite svoje schopnosti. Vlastnoručne vyrobené darčeky mnohokrát potešia oveľa viac ako tie kupované.

 

Možno budete namietať, že nie ste schopní vyrobiť nič. Samozrejme, že šach zo starého chleba neuplácate – ani to nie je vhodný vianočný darček, ale napríklad ceduľky na darčeky s osobným venovaním zvládne vyrobiť každý. A pokiaľ nemáte inšpiráciu, skúste sa pozrieť na internet. Dnes je mnoho možností a veľa techník, uvidíte, že veľa drobných vecí vyrobiť zvládnete.

 

Keď človek nič nežiada, je zo všetkého darček.“ - Erich Maria Remarque, nemecký spisovateľ.

 

  1. MARKETINGOVÉ AKCIE – sledujte, čo sa deje

Nechceme po vás, aby ste každý deň vyberali svoju poštovú schránku a obchádzali okolité supermarkety s nádejou na zľavu pár korún, ale keď už budete nakupovať na internete, oplatí sa sledovať marketingové aktivity vašich obľúbených eshopov.

 

Často sa totiž ponúkajú rôzne akcie a zľavy ako napr. doprava zadarmo, Black Friday alebo darčeky k objednávke. Môžete tak ušetriť za vianočné nákupy a hlavne za dopravu. Napríklad v Darkovinách sme pre zákazníkov znížili dopravu zadarmo od čiastky 1 200 Kč. Vieme, že niektorí naši zákazníci to teraz nemajú ľahké a snažíme sa im aspoň trochu ušetriť. Pravidelne pripravujeme akcie ako doprava zadarmo a raz mesačne k objednávkam rozdávame drobné darčeky. Takéto akcie má väčšina spoľahlivých eshopov, a práve vďaka nim na nákupe vianočných darčekov ušetríte.

 Dárkové balíčky ženy 1 SKVánoční výprodej SK

Odošlite balíčky s vianočnými darčekmi čoskoro, nech ich pošta môže stratiť presne na Vianoce.“ - Johnny Carson, americký komik

 

  1. Z DRUHEJ RUKY - produkty z výpredaja

Nemusíte navštevovať secondhandy a nakupovať použité oblečenie, ale darčeky sa dajú nakúpiť aj z druhej ruky. Na internete je možné nájsť pre niekoho nepotrebné veci, tovar veľmi málo použitý alebo len vybalený, ktoré sa predávajú ako nevhodný darček. Ich nákupom ušetríte.

 

Nakúpiť môžete aj vo veľkých eshopoch tovar, ktorý bol rozbalený alebo vystavený na predajni. Takýto tovar je stále nový, kvalitný a nepoužitý, len rozbalený a trochu ohmataný. Nie je nič jednoduchšie ako tovar prebaliť a darovať.

 

Týmto spôsobom sa dajú nakúpiť aj produkty pred expiráciou alebo klasické produkty z výpredaja.

 

Napríklad v Darkovinách si môžete vybrať vianočné darčeky pre mužov aj pre ženy z našej ponuky akčného tovaru. Nebojte sa, do kategórie akčného tovaru nedávame len ležiaky, ktoré nikto iný nechce. Pravidelne nakupujeme aj niektoré produkty vo veľkom množstve, aby sme získali lepšiu cenu a mohli vám ho za nízku cenu ponúknuť. Vo výpredaji sú aj produkty, ktorým bude v nasledujúcom roku končiť dátum spotreby, ale inak sú v stopercentnom stave. A v neposlednom rade ponúkame vo výpredaji veci, ktoré už nejdú do budúcna nakúpiť, teda s nimi nepočítame medzi aktívne produkty (sú to väčšinou limitované ponuky, sezónne produkty a pod.). Aj vo výpredaji máme kvalitné produkty, pozrite sa - možno vás niečo cvrnkne do nosa :-)

 

To, čo ste si vyhliadli, je už dávno vypredané.“ - Murphyho zákon

Dárky pro dědečka SK Dárky pro babičku SK

 

  1. NAKUPUJTE CHYTRO – premýšľať sa oplatí

Do tejto rady patrí už to, čo sme si popísali. Nakupovať na internete, pokiaľ možno na pár overených eshopoch včas a podľa svojho vopred stanoveného rozpočtu. Využívať marketingové akcie a zľavy a občas kúpiť niečo rozbalené alebo vo výpredaji.

 

K tomu vám môžeme pridať ešte jednu radu. Nakupujte veľké balenia alebo využite množstevné zľavy. Veľké balenia sú lacnejšie a väčšinou k nim dostanete aj dopravu zadarmo. Myslíme tým ale aj darčekové koše a darčekové balíčky - teda balenia, ktoré obsahujú viac produktov za lepšiu cenu.

 

Napríklad my v Darkovinách máme Darkáče – darčekové balíčky, v ktorých ponúkame skvelé produkty namixované a lacnejšie. Vyberáme zo skladu vždy len tie najlepšie produkty a robíme z nich skvelé darčeky, z ktorých si vyberie naozaj každý. Každý balíček je originál ručnej práce. Za kvalitu ručíme. Balíčky sú voňavé, rôzne farebné, zamerané na zamestnanie, alebo na členov rodiny. Čo je ale najdôležitejšie, že sú cenovo výhodné. To znamená, že obsahujú produkty, ktoré – keď kúpite v rámci balíčka – sú výrazne lacnejšie.

 

 

Pozrite sa tiež do našej kategórie „Lacné darčeky“. Starostlivo sme pre vás vybrali darčeky za málo peňazí. To ale neznamená, že sú zlé alebo nekvalitné. Do 10 eur zoženiete väčšinu našich bestsellerov. Sú to veľmi obľúbené produkty, ktoré urobili radosť už tisícom ľudí.

 

Stačí mávnuť vianočný kúzelný prútik nad týmto svetom a uvidíte, že všetko je jemnejšie a oveľa krajšie.“ - Norman Vincent Peale, americký spisovateľ

 

  1. BALENIE DARČEKOV - zabaliť či nebaliť?

Nikoho nenabádame, aby svoje darčeky odovzdával v igelitovej taške, ale aj za baliaci papier sa dá ušetriť. Niektorí ľudia si schovávajú baliaci papier roky a balia do toho istého papiera svoje darčeky stále dookola. Asi všetci poznáme pri rozbaľovaní darčekov priania našich babičiek: „Netrhaj ten papier, bude sa ešte hodiť.“ Možno to ale riešiť aj inak.

 

Kúpte jednu darčekovú tašku a dajte si prácu s vyskladaním darčekov. K tomu môžete pridať vlastné venovanie, vyrobenú osobnú vizitku alebo ručne napísané prianie. Stačí jedna darčeková taška a v nej umiestnené všetky darčeky. Kto hovorí, že musíte zabaliť všetky darčeky zvlášť?

 

Alebo použite farebné vianočné alebo komiksové stránky z časopisov pre deti či ženských magazínov, ktoré nájdete doma. Klasický novinový papier tiež nie je na zahodenie, keď sa dobre nastrihá. Aspoň tak po prečítaní nájdu nejaké využitie a nehodíte ich po roku skladovania len tak do smetiaka. Návody na netradičné balenie nájdete opäť na internete. A často stačí len obyčajná červená stuha.

 Vánoční balíčky SK

Každý kto verí, že muži a ženy sú rovnakí, nikdy nevidel muža baliť darček.“ - neznámy autor

 

  1. VIANOCE SÚ SVIATKY POKOJA - nie je to len o darčekoch

Vianoce nie sú o tom, koľko nakúpite darčekov, ale o tom skvelom pocite mať možnosť sa stretnúť a niekomu urobiť radosť. Zháňanie darčekov má byť zábava. Nakúpte si svoje darčeky včas a užite si adventné obdobie.

 

Dohodnite sa v rodine, že si nebudete dávať toľko darčekov, ale zídete sa všetci pri jednom stole na peknej večeri. Dohodnite sa s partnerom, že kúpite darčeky len deťom. Tým ušetríte a nebudete mať doma hromadu zbytočných vecí.

 

Nepreháňajte to ani s upratovaním – precízne vypulírované poháre vám dokonalé Vianoce nezaistia. Upratujte v iné dni v roku, nie v období Vianoc a nezabúdajte, že všetko nemusí byť perfektné. Neporovnávajte sa s ostatnými – sociálne siete naozaj nezodpovedajú realite. Zastavte sa po celoročnom zhone a využite vianočný čas na stretnutie s rodinou a priateľmi. Majte sa radi a užívajte si pokoj a pohodu.

 „Je skvelé korenie radosti myslieť na tých, ktorých milujeme.“ - Molière, francúzsky spisovateľ