Advent a tradície s ním spojené

Tiež je to u vás tak, že po roku vytiahnete alebo vyrobíte adventný veniec, postupne zapaľujete sviečky a tým pre vás advent končí? To je škoda – pozrite sa aj na ďalšie tradície s adventom spojené a uvidíte – možno vás zaujmú a stanú sa aj pre vás každoročnou súčasťou adventu!

 

História adventu

 

Advent začína 4 týždne pred Štedrým dňom. Pre kresťanov to bolo obdobie pôstu a príprav na oslavy narodenia Ježiša Krista. Išlo o dobu, kedy kresťania očakávali narodenie spasiteľa.

Adventný čas je rozdelený na 4 nedele - železnú, bronzovú, striebornú a zlatú.

  • Počas železnej nedele sa zapaľuje fialová sviečka. Táto sviečka pripomína prorokov, ktorí predpovedali príchod Ježiša Krista, a preto sa jej tiež hovorí „svieca prorokov“.
  • Druhá adventná nedeľa (bronzová) reprezentuje lásku a Ježiškove jasličky. Rovnako by mala mať fialovú farbu. Druhej adventnej sviečke sa hovorí „betlehemská svieca“ a má reprezentovať mier.

  • Tretia adventná nedeľa sa prezýva strieborná alebo tiež pastierska. Sviečka zapaľovaná počas striebornej nedele symbolizuje priateľstvo a mala by byť ružová.

  • Štvrtá a posledná adventná nedeľa sa volá zlatá. Sviečka, ktorá sa počas tejto nedele zapaľuje sa nazýva „anjelská“, a je to sviečka lásky.

  • Pokiaľ Štedrý deň nepripadne na poslednú adventnú nedeľu, zapaľuje sa na Štedrý deň ešte piata sviečka – tentoraz biela.

 

Prípravy na oslavy sa počas ďalších storočí rozrastali a obohacovali novými zvykmi. My väčšinou poznáme iba adventné sviečky na venci.

 

4 ďalšie tradície, o ktorých ste možno všetko nevedeli

  • Jednoduché vence bez sviečok – aj tie sa predtým vyrábali a ľudia si nimi zdobili domovy. Mali totiž svoje poslanie - zaistiť svojmu majiteľovi šťastie, lásku, bohatstvo a zdravie.

  • Imelo – symbol požehnania celému domu.

  • Perníčky – tie sa pečú na začiatku adventu. Adventný čas totiž zodpovedá dobe, ktorú perníčky potrebujú na to, aby zmäkli a „dozreli“ a potom sa musia ešte nazdobiť.

  • Vianočné pečivo – aj ostatné sladké dobroty sa pečú práve v čase adventu. Samotné pečenie cukroviniek však vychádza z osláv slnovratu. Jednalo sa o pohanskú tradíciu,      kde pečivo plnilo obradnú a ochrannú funkciu.

 

V dnešnej dobe máme advent skôr spojený s nákupom darčekov a predvianočným upratovaním. Ak ste už vybrali a kúpili darčeky pre mamičku, otecka, darčeky pre manžela a ostatných najbližších, urobte si chvíľku času a skúste si s deťmi vyrobiť vianočné ozdoby či dekorácie.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie