Advent a tradície s ním spojené

Tiež je to u vás tak, že po roku vytiahnete alebo vyrobíte adventný veniec, postupne zapaľujete sviečky a tým pre vás advent končí? To je škoda – pozrite sa aj na ďalšie tradície s adventom spojené a uvidíte – možno vás zaujmú a stanú sa aj pre vás každoročnou súčasťou adventu!

 

História adventu

 

Advent začína 4 týždne pred Štedrým dňom. Pre kresťanov to bolo obdobie pôstu a príprav na oslavy narodenia Ježiša Krista. Išlo o dobu, kedy kresťania očakávali narodenie spasiteľa.

Adventný čas je rozdelený na 4 nedele - železnú, bronzovú, striebornú a zlatú.

  • Počas železnej nedele sa zapaľuje fialová sviečka. Táto sviečka pripomína prorokov, ktorí predpovedali príchod Ježiša Krista, a preto sa jej tiež hovorí „svieca prorokov“.
  • Druhá adventná nedeľa (bronzová) reprezentuje lásku a Ježiškove jasličky. Rovnako by mala mať fialovú farbu. Druhej adventnej sviečke sa hovorí „betlehemská svieca“ a má reprezentovať mier.

  • Tretia adventná nedeľa sa prezýva strieborná alebo tiež pastierska. Sviečka zapaľovaná počas striebornej nedele symbolizuje priateľstvo a mala by byť ružová.

  • Štvrtá a posledná adventná nedeľa sa volá zlatá. Sviečka, ktorá sa počas tejto nedele zapaľuje sa nazýva „anjelská“, a je to sviečka lásky.

  • Pokiaľ Štedrý deň nepripadne na poslednú adventnú nedeľu, zapaľuje sa na Štedrý deň ešte piata sviečka – tentoraz biela.

 

Prípravy na oslavy sa počas ďalších storočí rozrastali a obohacovali novými zvykmi. My väčšinou poznáme iba adventné sviečky na venci.

 

4 ďalšie tradície, o ktorých ste možno všetko nevedeli

  • Jednoduché vence bez sviečok – aj tie sa predtým vyrábali a ľudia si nimi zdobili domovy. Mali totiž svoje poslanie - zaistiť svojmu majiteľovi šťastie, lásku, bohatstvo a zdravie.

  • Imelo – symbol požehnania celému domu.

  • Perníčky – tie sa pečú na začiatku adventu. Adventný čas totiž zodpovedá dobe, ktorú perníčky potrebujú na to, aby zmäkli a „dozreli“ a potom sa musia ešte nazdobiť.

  • Vianočné pečivo – aj ostatné sladké dobroty sa pečú práve v čase adventu. Samotné pečenie cukroviniek však vychádza z osláv slnovratu. Jednalo sa o pohanskú tradíciu,      kde pečivo plnilo obradnú a ochrannú funkciu.

 

V dnešnej dobe máme advent skôr spojený s nákupom darčekov a predvianočným upratovaním. Ak ste už vybrali a kúpili darčeky pre mamičku, otecka, darčeky pre manžela a ostatných najbližších, urobte si chvíľku času a skúste si s deťmi vyrobiť vianočné ozdoby či dekorácie.