Medzinárodný deň žien, obdarujte ženu

Blíži sa 8. marec a tento deň je nám známy ako Medzinárodný deň žien, označovaný skratkou MDŽ.

Medzinárodný deň žien s dátumom 8. marec sa ustálil až po 1. svetovej vojne. Ide o medzinárodný sviatok k výročiu štrajku krajčírok v New Yorku z roku 1908, ktoré bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Oficiálne bol uznaný na prvej medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910 v Kodani, avšak ešte bez presného dátumu. Presný dátum bol stanovený až po 1. svetovej vojne, najmä pod vplyvom veľkej demonštrácie v Petrohrade, ktorá sa uskutočnila v roku 1917 v poslednú nedeľu vo februári podľa juliánskeho kalendára, čo pripadá na 8. marec kalendára gregoriánskeho. Tento sviatok bol uznaný OSN ako medzinárodný sviatok v roku 1975.

Na Slovensku (vtedy Československu) sa však prvý krát oslavy sviatku konali v roku 1921, počas II. Svetovej vojny bol však tento sviatok zrušený a bol obnovený až po roku 1945.

Tento sviatok je hlavne snahou v boji za rovnoprávnosť žien v spoločnosti. Dôvodom je aj možnosť uvedomiť si, čo všetko sa ženám zatiaľ podarilo dosiahnuť a o to čo by aj chceli dosiahnuť. Tento sviatok znamená aj pripomínať si potrebu žien a mužov žiť vo svete, v ktorom si ženy môžu byť isté, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží.

Pre všetky tieto dôvody neváhajte a obdarujte svoju mamu, babku, priateľku, kamarátku alebo kolegyňu. Na našom webe nájdete množstvo krásnych darčekov a množstvo inšpirácie, alebo využite jedno z našich odporúčaní:

Spojené srdiečka – prívesok

Štvorlístok v plechovke

Prívesok – štvorlístok s retiazkou

Srdiečko vo fľaške, prívesok na krk

Prívesok srdiečko, sušená kvetina

Domček na kľúče

Srdiečko na retiazke s motívom kvetiny

 „Žena je slovo, ktoré skrýva v sebe čarokrásu, duchaplnosť i zmyselnosť. Bez Vás by bol svet pustý ako lúka bez kvetov, ako nočná obloha bez hviezd či ako srdce bez lásky. Ste jednou z tých, ktoré napĺňajú slovo žena krásnym pôvabom. Prajeme Vám pekný Medzinárodný deň žien a život plný úprimnej lásky a zaslúženej úcty“.